11.11.2022
Türkiye Yüzyılına Ardanuç’ta Nefes Olduk

Artvin Orman Bölge Müdürlüğümüzce düzenlenen  “Milli Ağaçlandırma Günü" etkinlikleri tüm Türkiye'mizde olduğu gibi Artvin'de de coşkuyla kutlandı. 

Bölge Müdürümüz Dr. Mimar Sinan Özkaya'nın ev sahipliğinde Ardanuç İlçesi Çayağzı Mahallesi mevkiinde gerçekleştirilen etkinliğe Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Ardanuç Kaymakamı Ahmet Salih Poçanoğlu, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, İl protokolü, kurum amirleri, orman teşkilatı mensupları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Vali Yılmaz Doruk, programda, Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında il genelinde Artvin Orman Bölge Müdürlüğünce hazırlanan 10,5 hektar alanda 10 bin 500 fidan dikimi yapılacağını söyledi.

Zengin bir bitki örtüsüne sahip Artvin'in, bu doğal güzelliklerini koruyup daha da güzelleştirerek gelecek nesillere aktarmanın gayreti içinde olduklarını kaydeden Doruk, Tarım Orman Bakanlığının başlattığı projenin bu anlamda büyük önem arz ettiğini dile getirdi.

Programda konuşma yapan Artvin Orman Bölge Müdürümüz Dr. Mimar Sinan Özkaya, ise şu ifadeleri kullandı: Kurumsal görevlerimiz kapsamında, Bakanlığımızca yürütülen ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra, "Geleceğe Nefes" adı altında 2019'da ulusal düzeyde başlattığımız ağaçlandırma kampanyamız, 2020 ve 2021 yıllarında uluslararası şekilde gerçekleştirilmiş, gerçek ve tüzel kişilerce etkinliklere büyük ölçüde katılım sağlanmış ve 3 yıllık uygulamalar neticesinde, Artvin İlimizde 61 lokasyonda, toplamda 191.634 adet fidan, vatandaşlarımızla birlikte toprakla buluşturulmuştur. Ülkemizde orman ve ağaç sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak ve toplumda çevre konusunda farkındalığı artırmak için Ülke genelinde yürüttüğümüz ağaçlandırma çalışmalarını Dünyaya duyurmak, dikkatleri ülkemizin bu konuda yürüttüğü başarılı çalışmalara çekmeği hedeflediğimiz bu ağaçlandırma seferberliğinde 11 Kasım 2022'de yani bugün saat 11:11'de Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda 81 ilimiz ve 922 İlçemizde eşzamanlı olarak fidanlarımızı toprakla buluşturuyoruz. Bu kapsamda Artvin İlimizde tüm ilçelerde 9 lokasyonda 10.100 adet fidan dikimi ile bu seferberlikte yerimizi alıyoruz. Çocuklarımıza, torunlarımıza bırakacağımız en değerli miras, bugün dikeceğimiz o fidanlar olacak. Katılımlarınızdan dolayı başta Valimiz, olmak üzere tüm katılımcılara şükranlarımı sunuyorum.  11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü'nde Türkiye Yüzyılına Nefes olmak için hazırız. Sizleri de Ardanuç İlçemizde toprakla buluşturacağımız fidanlarla Türkiye Yüzyılına Nefes olmaya davet ediyorum."

Konuşmaların ardından hazırlanan alanda orman muhafaza memurlarının gözetiminde vatandaş ve öğrencilerinin de katılımıyla fidan dikimi gerçekleştirildi.Yazdır