03.11.2022
Kestane Ormanlarında Kanserle Mücadele Devam Ediyor

Artvin Orman Bölge Müdürlüğümüzce 2014 yılından bu yana sürdürülen 'Kestane Dal Kanseri' ile mücadele çalışmalarımızın 2022 yılı programı tamamlandı.

Ülkemizde kestane ormanları bakımından önemli bir yere sahip olan bölgemiz, 2014 yılından beri Bölge Müdürlüğümüz Biyolojik Mücadele Laboratuvarlarında üretilen hypovirülent virüsünün uygulanmasıyla korunuyor. 2014 yılından itibaren yapılan mücadele çalışmalarından olumlu sonuçlar alındığı ve hypovirülent virüsünün mücadele yapılan sahalardan mücadele yapılmayan sahalara doğru yağmur ve rüzgârlar la yayıldığı tespit edilmiştir. Kestane sahalarımızda en etkili virüs türünün üretilerek sahalarımızın geneline yayılması yönünde çalışmalarımız sürdürülmektedir. Uyum gruplarının hızla artmasının mücadele çalışmalarımızı olumsuz yönde etkilememesi için çalışmalarımızı her yıl aralıksız devam ettiriyoruz.

Yılda 550 Ha. alana uyguladığımız hypovirülent virüsünün bu yılki programı tamamlanmıştır. Bu uygulama esnasında kanserinin yoğun olduğu sahalardan alınan numune (izolat) ler laboratuvarımıza, getirilerek hypovirülent virüs üretim süreci başlamaktadır. Üretilen virüsler uyum guruplarına göre ayrıştırılarak bir sonraki yıl kanserli sahalarda kullanılmak üzere hazır hale getiriliyor.Yazdır