14.10.2022
Bölge Müdürlüğümüzde Havai Hatların Kullanımıyla İlgili Eğitim Veriliyor

lgemizin coğrafi koşulları nedeniyle yaygın olarak kullanılan havai hatlarının daha etkin ve verimli kullanılması amacıyla, benzer coğrafi özellikleri taşıyan diğer Orman Bölge Müdürlüklerimizin üst düzey teknik personeli ile Orman Genel Müdürlüğümüzün merkez teşkilatından yetkililerin katıldığı bir eğitim düzenlendi.

Orman Bölge Müdürümüz Dr. Mimar Sinan Özkaya' ya eğitim öncesinde ziyarette bulunan katılımcılar bölgemiz ve havai hatlar hakkında bilgi alarak, uygulamanın yapılacağı araziye çıktılar. Bölge Müdürlüğümüz Makine ve İkmal Şube Müdürü Kemal Çetiner'in anlatımlarıyla gerçekleştirilen eğitime, Orman Genel Müdürlüğümüzün İnşaat ve İkmal Daire Başkanlığından, Daire başkan Yardımcısı Ahmet Ali Uzun, Makine İşletme Şube Müdürü Saadet Çağlayan Özkaya, Etüt Proje Şube Müdürü Sevgi Aktürk ve Teknisyen Mevlut Aydın ile Antalya Orman Bölge Müdürlüğü Makine İkmal Şube Müdürü Seyit Sayın, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Makine İkmal Şube Müdürü Halil Kısacık, Mersin Orman Bölge Müdürlüğü Makine Mühendisi Bülent Demirci ve Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü Makine Mühendisi İhsan Erol katıldı.

Daha sağlıklı ormanlar tesis edebilmek için ormanlarımızda yaptığımız bakım ve ekonomik ömrünü tamamlamış emvalin üretimi sırasında diğer ağaç ve fidanlara zarar vermeden havadan taşıma yönteminde kullanılan havai hatlar bölgemiz ormancılık çalışmalarında önemli bir yere sahiptir.

Orman Genel Müdürlüğümüzce satın alınarak Orman Bölge Müdürlüklerimizin kullanımına tahsisi yapılan havai hatların teslimatı sırasında kullanım ve bakım konularında operatörlerimize gerekli eğitimler verilerek hizmete alınmıştı.

Daha önce makine parkında havai hat bulunmayan Orman Bölge Müdürlüklerimize ihtiyaçlarından dolayı havai hat tahsisi yapılarak daha etkin ve verimli kullanılması amacıyla, makinelerin kurulumu, işletmeciliği ve kullanım konularında 10-14 Ekim 2022 tarihleri arasında Makine İkmal Şube Müdürlerine ve Makine Mühendislerine yönelik eğitim Bölge Müdürlüğümüzde uygulamalı olarak veriliyor.  Yazdır