20.09.2022
Dev Kabuk Böceğiyle Mücadelemiz Devam Ediyor

Artvin'de ladin ormanlarına zarar veren "Dendroctonus micans" isimli dev kabuk böceğine karşı mücadelemiz aralıksız devam ediyor.

Ülkemize 1966 yılında giriş yaparak ladin ormanlarına zarar veren Dendroctonus micans zararlısına karşı uzun yıllar boyunca verilen biyolojik mücadele sonrasında 2004 – 2005 yıllarında doğal dengenin sağlanması ile mücadelemiz kontrollü olarak devam etmektedir.

Son yıllarda yaşanan iklim değişikliği ve kuraklıklar nedeniyle doğal denge içinde yaşamını sürdüren Dendroctonus micans, 2016 yılından itibaren kısmi olarak artışı gözlenen Artvin,  Ardanuç, Borçka ve Şavşat İşletme Müdürlüklerimiz sınırlarındaki ladin ormanlarında biyolojik mücadeleye devam edilmektedir. 

Ormanlarımıza zarar veren, micans ( Dev Kabuk Böceği ) ile biyolojik mücadele kapsamında Artvin Orman Bölge Müdürlüğümüz biyolojik mücadele laboratuvarlarında üretilen 47 bin 678 adet Rhizophagus grandisi ( yırtıcısı )'nin 5 bin adedi Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü Ardahan İşletme Müdürlüğü'nün Gürcistan sınırına yakın olan Posof Orman İşletme şefliği ladin ormanlarına, kalanı ise Bölge Müdürlüğümüz ladin ormanlarına verilerek biyolojik mücadele yapılmıştır.

Yapılan çalışmalarımız sonucunda "Dendroctonus micans" zararlısı doğal denge sınırlarına indirilmiş ve dengenin korunması amacıyla Bölge Müdürlüğümüz laboratuvarlarında Rhizophagus grandis üretimine devam edilmektedir.Yazdır